Güç Rent A Car-Şanlıurfa Rent A Car-Filo Araç Kiralama
Ara:

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler


Gez Dünya’yı Gör Şanlıurfa’yı
Şanlıurfa’da kahvaltı ve Konaklama tavsiyeleri

İyi bir gezi için İyi bir Konaklama Şart,Alternatif oteller oldukça fazla fakat iyi bir otel olsun derseniz Nevali Otel,Hilton Otel,El Ruha Otel ve Penceresinden Balıklıgölü İzleye bileceğiniz Manici Otel Tavsiye edilir.
Güne Zinde başlamak gerekiyor bunun için iyi bir kahvaltı Olmassa olmazlardan,Kahvaltı için alternatif mekanlarda oldukça fazla fakat Zahter Kahvaltı salonunu değerlendirebilirsiniz,fakat değişik bir kahvaltı olsun derseniz,İlk iş olarak Ciğerci Yusuf’a uğrayıp Ciğer dürüm ile güne başlamanız Unutulmaz bir gezi yaşamanıza yardımcı olacaktır.Şanlıurfa’nın tarihi yerleri

GÖBEKLİ TEPE

Göbeklitepe Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 20 km kuzeydoğusunda,Örencik Köyü yakınında yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. Bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10-12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş ve araları taş duvarla örülmüştür, Bir çobanın hayvanlarını otlatırken bulduğu Göbeklitepe, dünyanın en eski arkeolojik keşfi ve Bugüne kadar yalnızca yüzde 4’ü gün yüzüne çıkarılabilmiş. Hakkında pekçok iddia, söylenti ve modern-efsaneler mevcut, Alman arkeolog Schmidt, kutsal kitaplarda yer alan Adem ile Havva’nın kovulduğu Cennet Bahçe’sini Şanlıurfa’da olduğunu iddia ediyor. Göbekli Tepe’nin kutsal kitaplarda tasvir edilen yer olduğunu ileri süren arkeolog Klaus Schmidt, bulguların bunu ispatladığını savunuyor.
Schmidt, 14 bin yıl öncesine ait buluntulardan yola çıkıp Adem ile Havva’nın yasak elma ağacı meyvesinden yiyerek kovuldukları mevkinin “Göbekli Tepe” olduğunu ileri sürüyor.Göbeklitepeyi geziniz esnasında Cinevizyona giriş yapmayı unutmayınız.

BALIKLIGÖL


Şehrin tarihi yerlerini gezmek için ilk durak Balıklıgölden başlayabilirsiniz.Hz İbrahim Makamında Namaz Kılıp Şifalı su içtikten sonra Balıklıgöl Çarşısı,Sipahi Pazarı,Gümrük Han’ı gezebilir, hanın muazzam geçmiş tarihine kahve molası eşliğinde şahitlik edebilirsiniz.

Sipahi Çarşısı

Şanlıurfa Balıklıgöl hemen yanında yer alan Sipahi Pazarı, halıcılar ve kilimciler çarşısı olarak bilinir. Mimari olarak Dar bir han olup,içerisinde sağ ve sol karşılıklı toplam 40 kadar nahit taştan yapılmış dükkanlar kışın sıcak yazın ise serin bir havaya sahiptir.  Sipahi Pazarı içerisinde yer alan esnaflar çoğunlukla el yapımı Kilim,Halı,deri malzemeleri vs, şark köşesi gibi ürünleri uygun fiyata satmaktadırlar.Sipahi Pazarı’nın en Önemli özelliği ise 450 yıldır her sabah saat 10’da dua ile açılmasıdır. Hanın en yaşlı büyüğü ellerini açıp günün hayırlı ve kazançlı geçmesi için dualar eder, El Fatiha demesinin ardından herkes Fatiha Suresini okur.Bu Maneviyatı yaşamak isteyenlerin saat 10:00 dan önce orda olmaları gerekmektedir.

Gümrük Hanı

 

Yerli ve yabancı turistlerin çay ve kahve eşliğinde yorgunluklarını attığı tespihcilerin ve çevre esnafın yorgunluk attığı ve alışverişlerin bol yapıldığı bir mekandır. Şanlıurfa merkezde Haşimiye Meydanının hemen yanında Sipahi pazarı ile Bedesten çarşılarının bitişiğindedir Sultan Süleyman zamanından bugüne canlılığını korumaktadır.Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde “Yetmiş Hanı” olarak anılan Gümrük Hanı, Şanlıurfa’daki hanların en güzel ve anıtsal örneklerinden bir tanedir.

Hz.Eyyub Sabır Makamı

Hz.Eyyub yaşamış olduğu musibetler ve en ileri sahfaya gelmiş hastalıklar sonrasında “Ya Rabbi bana zarar dokundu,Hastalıklarım zikrime ve kalbi ubudiyetime zarar veriyor.Sen Merhametlilerin en Merhametlisisin diye Dua edince Cenab-ı Allah Cebrail a.s. ile Vahiy göndererek “Ayağını yere vur”diye emretti,Hz.Eyyub gelen bu vahiy ile ayağını yere vurdu ve yerden şifalı su çıkmaya başladı(.Sad Suresi 42.Ayette) (Biz de ona şöyle vahyettik )”Ayağını depret (yerevur).İşte yıkanacak ve içilip kanacak soğuk bir su çıkacak,onunla sağlığına ve huzurana kavuşacaksın).” Hz.Eyyub Peygamber şifalı su ile yıkanarak Sağlığına ve Huzuruna kavuşmuştur.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi


Şanlıurfa Şehir merkezindeki son durağınız Türkiye’nin en büyük müzelerinden olan Arkeoloji ve Hemen yakınındaki Mozaik Müzesi olmalı.Müzeye giriş yaptığınız andan itibaren kendinizi tarihin 0 noktasında hissedeceksiniz.Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, mevcut eserlerin 1948 yılında toplanmaya başlanması ile ilk olarak 1969 yılında açılmıştır.

HARRAN

Harran, Türkiye’nin Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. Suriye sınırına yakın olan bir ilçedir. Şanlıurfa’ya 40 kilometre mesafededir. Dünyanın ilk bilim merkezlerinden biridir. Dünyada kurulan ilk üniversite Harrandadır. Şanlıurfa’daki Harran Üniversitesi’de adını bu ilçeden almıştır.Harran efsanelere konu olmuş gizemli bir şehir. Keşfedilmeyi bekleyen çok fazla yerin olduğu tarih kokan sokakları ve harrana özgü evlerin tamamını gezebilmeniz için  araç kiralamak bir ihtiyaçtır. Şanlıurfa’da rent a car,araç kiralama GÜÇ Rent a car ve konaklama adımından sonra şehirde gidilecek diğer yerlerin notunu almayıda unutmayınız,.

HALFETİ


Şanlıurfa Halfeti,tarihi MÖ 855 yılına uzanan Halfeti’ye gitmek  görmek, şehri gerçek anlamıyla tanımak ve gezmek gerekiyor. Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bölge, Türkiye’de siyah gülün yetiştiği tek yer. Ev sahipliği yaptığı uygarlıkların izlerini günümüze  taşımayı başaran Halfeti, etkileyici atmosferiyle sizlere unutulmaz saatler vadediyor. Bir masal diyarını andıran Halfeti, Şanlıurfa merkezine 125 km uzaklıktadır.Halfetiyi tam anlamıyla gezebilmek için Şanlıurfa’dan Araç Kiralama en uygun fiyatlarla Şanlıurfa Rent a car hizmeti kiralamak daha cazip olacaktır.
Halfeti’den sonraki durağınız işlemeli taş evleri, arnavutkaldırımlı dar sokakları ve eşsiz mimarisiyle Savaşan Köyü olmalı. Halfeti’ye yaklaşık 20 km uzaklıktaki köy, büyüleyici atmosferiyle giderek artan bir ilginin odağında bulunuyor. Savaşan da görmeniz gereken  en ilginç yer ise  gövdesi sulara gömülmüş olan köy camiisi. Savaşan’a gelmek için her saat başı tekne turları düzenleniyor.

SIRA GECESİ

Seyahatinize renk katacak ve tüm yorgunluğunuzu unutturacak urfa sıra gecesine katılmamak olurmu hiç elbette olmaz.her ne kadar Şanlıurfa dışındada sıra geceleri yapılsada Şanlıurfada Olduğu gibi mümkün değil olmaz.Geziye başlamadan önce akşama yer ayırtmak için ( Gülizar konuk evi-Sembol Ocakbaşı Konuk evi-Otel el Ruha Konuk evi-Cevahir Konuk evi)GÜÇ Rent A Car Şanlıurfa Rent A Car Araç Kiralama Ofisi

Bahçelievler Mah Sultan Fatih 107 Sokak 29/c

Rezervasyon : 0414 313 0 300 

  www.gucrentacar.com

Şanlıurfa Rent a Car

Urfa Rent A Car

Şanlıurfa Araç Kiralama

Şanlıurfa Araba Kiralama

Şanlıurfa Oto Kiralama

Şanlıurfa Gap Havalimanı Araç Kiralama

Şanlıurfa Gap Havalimanı Rent A Car

Akçakale Araç Kiralama

Otogar Araç Kiralama